Polskie zamki – Zamek Krzyżacki w Bytowie

Zamek w Bytowie to ciekawy zabytek obronnej architektury, a jednocześnie – wspaniała pamiątka po Krzyżakach. Dla kogo Bytów może się stać atrakcyjnym celem wycieczki? Co warto wiedzieć na temat znajdującego się tu zamku?

O bytowskim Zamku Krzyżackim

Zamek w Bytowie powstał na przełomie XIV i XV wieku. Pracami budowlanymi kierował Mikołaj Fellenstein, nic więc dziwnego, że zamek ten zaliczał się do najwspanialszych siedzib krzyżackich w tej części Pomorza. Zamek powstał w miejscu z natury obronnym, czyli na wzniesieniu górującym nad naturalnymi rozlewiskami rzeki Bytowej. Początkowo zamek składał się z domu zakonnego, wieży bramnej oraz Wieży Prochowej, posiadał też trzy narożne baszty oraz kuchnię. Całość otaczały potężne mury obronne, zapewniające załodze zamku maksymalne bezpieczeństwo.

Historia Zamku

Z informacji zamieszczonych na portalu internetowym www.pomorzanin.pl wynika, że Zamek w swych dziejach służył m. in. jako siedziba krzyżackiego prokuratora. Gdy zamek wrócił w ręce polskie, stał się lennem Eryka II – księcia pomorskiego. On i jego potomkowie rozbudowali zamek, czyniąc zeń swą reprezentacyjną siedzibę. W czasach rządów Gryfitów na terenie kompleksu zamkowego pojawiły się też nowe budowle, takie jak Dom Książęcy oraz Dom Wdów. Zniszczony w XVII wieku, zajęty w 1772 roku przez pruskie władze, zamek w Bytowie szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. Dziś w jego murach ma swą siedzibę placówka muzealna, hotel oraz restauracja. Dzięki ciekawym wystawom, organizowanym przez Muzeum Zachodniokaszubskie, oraz dzięki organizowanym tutaj turniejom rycerskim, obiekt ten jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Polski.